PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=35827}

Ciotka Mame

Auntie Mame
6,4 153
oceny
6,4 10 1 153
Ciotka Mame
powrót do forum filmu Ciotka Mame

Ciotka Mame to filmowa adaptacja noweli wystawionej na Broadwayu pod takim samym tytułem, zresztą w roli głównej rosalind russell, która powtarza swoja broadwayowska kreacje, zaś za kamera morton da costa – który sztukę ta wystawił. Co ciekawe, to debiut kinowy costy, który wyreżyserował dla kina tylko trzy filmy, z czego dwa (ciotka mame właśnie oraz późniejszy o 4 lata music men) przeszły do historii amerykańskiej kinematografii!
Film jest popisem aktorskim rosalind russell, która najprawdopodobniej stworzyła najlepsza w swojej karierze kreacje (obok dramatycznej roli w żałoba przystoi elektrze). Właściwie mogłaby z powodzeniem sama wystąpić w tym filmie i tez byłoby dobrze. Ciotka Mame to dla aktorki rola-marzenie – zwariowana, ekscentryczna, żyjąca własnym życiem i w sowim własnym świecie, nie oglądająca się na to, co inni powiedzą, żywiołowa, pełna energii, czasem dziecinna, ale tez momentami melancholijna i odpowiedzialna. Takie studium charkteru daje dobrej aktorce możliowść wykazania wszystkich swoich umiejętności aktosrkich, albo przeciwnie – polegnąć(?:) z kretesem. Rosalind russell była dobrą aktorką, ale w roli ciotki mame wspina się na wyżyny swoich umiejętności. Rosalind russell to ciotka mame i trudno wyobrazić sobie, że jakakolwiek inna aktorka mogłaby zagrać tą rolę lepiej.
Oczywiście, że te filmowo-teatralne role momentami są przerysowane, podobnie jak wiele sytuacji i zdarzeń, które się dzieją jest szalenie wystylizowanych i zaaranżowanych, wiec najlepiej od razu wziąć je w cudzysłów (mame na polowaniu, mame na tle piramid, mame w górach etc etc). Czasami czuć też tą teatralność rodowodu (chwilami nawet podkreślaną celowo, gdy na końcu każdej sceny snop reflektora oświetla wyłącznie twarz ciotki mame). Dekoracje są niesamowite – np. dom, którego zmiany oddają upływający czas i zmiany w samej ciotce mame.
Warto zwrócić uwagę na role coral browne w roli przyjaciółki - very chares, joanny barnes jako snobki (oraz jej filmowych rodziców, dających jeden z najbardziej zapadających i najbardziej komicznych epizodów w filmie) oraz przede wszystkim super zabawnej peggy cass jako nieatrakcyjnej sekretarki, która „próbuje żyć”, co przynosi komiczne rezultaty.
Życie to bankiet!

Qmid

Dobrze się czyta Twoją wypowiedź.

Jestem bardzo zaskoczony, że tak mało osób oceniło/oglądało ten film. Jak kiedyś oglądałem ten film, leciał bodajże na TCM'ie, to tytuł był przetłumaczony jako "CIOCIA Mame" a nie "CIOTKA Mame". Osobiście to właśnie to pierwsze tłumaczenie do mnie bardziej przemawia i jest bardziej odpowiednie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones