Sierpniowe pokazy w Iluzjonie

Informacja nadesłana przez organizatora /
https://www.filmweb.pl/news/Sierpniowe+pokazy+w+Iluzjonie-53306
Iluzjon uczci 65. ROCZNICĘ WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO i 1. i 2. sierpnia pokaże unikalne relacje filmowe nakręcone przez Biuro Informacji i Propagandy Komendy Gł. AK, WARSZAWA WALCZY!, dokument "Powstańcze kamery" oraz "Eroicę" Andrzeja Munka z 1957r.

Na początku miesiąca odbędą się pokazy w cyklu KINO DROGI. Pokazane zostaną m.in. amerykańska klasyka gatunku i legenda dzieci-kwiatów, "Swobodny jeździec" (Easy Rider) Dennisa Hoppera, w którym reżyser wraz z Peterem Fondą wyruszają z Los Angeles do Nowego Orleanu w poszukiwaniu własnej życiowej drogi, oraz "Konwój" (Convoy) w reż. Sama Peckinpaha z 1978 r., historii brawurowo przemierzających Amerykę "truck drivers".

Wyświetlony zostanie także m.in. nagrodzony Złotą Palmą "Paryż, Teksas" (Paris, Texas) Wima Wendersa z 1984 r., "Dzikość serca" (Wild at Heart) Davida Lyncha z 1990 r., "Nocny kowboj" (Midnight cowboy) w reż. Johna Schlesingera z 1969 r. oraz kino drogi w polskim wydaniu, czyli "Wielka majówka" Krzysztofa Rogulskiego z 1981 r.

W sierpniu Iluzjon zaprosi także na spotkanie z jednym z najwybitniejszych reżyserów w historii kina, Alfredem Hitchcockiem. 13. sierpnia będziemy obchodzić 110. rocznicę urodzin tego prekursora dreszczowca i niedoścignionego mistrza suspensu.

W Iluzjonie będzie można zobaczyć m. in. produkcje brytyjskie z 1936 r.: "Bałkany" (Secret Agent) i "Sabotaż" (Sabotage), pierwszą hollywoodzką i jedyną nagrodzoną Oscarem produkcję Hitchcocka, "Rebekę" z 1940 r., nakręconą na podstawie powieści Daphne Du Maurier.

Kolejne dreszczowce to: "Podejrzenie" (Suspicion) z 1941 r. ze znakomitą parą aktorską Cary GrantJoan Fontain, uhonorowaną Oscarem ’41 dla najlepszej aktorki i "Urzeczoną" (Spellbound) z 1945 r. z Gregorym Peckiem i Ingrid Bergman, jeden z pierwszych amerykańskich filmów podejmujących temat psychoanalizy, z sekwencją snu hipnotycznego, którą wykonał Salvador Dali;

Pokażemy "Łódź ratunkową" (Lifeboat) z 1944 r. jedyny film, w którym Hitchcock zrezygnował z suspensu, tworząc film będący alegorycznym spojrzeniem na rzeczywistość wojenną.

Następne filmy cyklu powstały w latach 50.: "Nieznajomi z pociągu" (Strangers on a Train) z 1951 r., "Złodziej w hotelu" (To Catch a Thief) z 1955 z duetem aktorskim Cary Grant - Grace Kelly oraz jeden z najważniejszych filmów reżysera, "Zawrót głowy" (Vertigo) z 1958, historia obsesyjnej miłości ze wspaniałymi kreacjami aktorskimi Jamesa Stewarta i Kim Novak.

W cyklu nie mogło zabraknąć jednego z najgłośniejszych filmowych thrillerów w historii kina - "Ptaków" (The Birds) z 1963 r., z nagrodzoną Złotym Globem Tippi Hedren, "Szał" (Frenzy) z 1972 r., w którym mistrz nie tylko powraca do Wielkiej Brytanii, ale także nawiązuje do swej przeszłości filmowej wielokrotnie odwołując się do swych najwybitniejszych filmów oraz ostatni film mistrza oraz na zakończenie łącząca w sobie elementy komedii i dreszczowca "Intryga rodzinna" (Family Plot) z 1976 r.
 
W sierpniu Iluzjon pożegna zmarłego w maju tego roku rosyjskiego aktora, Olega Jankowskiego, znanego z ról w "Nostalgii" i "Zwierciadle" Tarkowskiego. Oprócz "Zwierciadła" (Zierkało) z 1974 r. będzie można zobaczyć "Cudze listy" (Czużyje pisma) Ilyi Averbakha  z 1976 oraz "Gwiazdę zwodniczego szczęścia" (Zwiezda plenitielnogo sczastja) Vladimira Motyla z 1975 r.
 
Ponadto przez całe wakacje trwa cykl FILMOTEKA ARCYDZIEŁ. W sierpniu do zobaczenia m.in.: słynny "Pancernik POTIOMKIN" (Bronienosiec "Potiomkin") Sergeia M. Eisensteina  z 1925 r., ostatni film Luisa Buñuela "Mroczny przedmiot pożądania" (Cet obscur objet du désir / Ese oscuro objeto del deseo) z 1974 r., nagrodzony 3 Oscarami "Bulwar Zachodzącego Słońca" (Sunset Boulevard) w reż. Billy’ego Wildera z 1950 r., "Przygoda" (L'avventura) Michelangelo Antonioniego z 1960 r. czy "Trzy kolory: niebieski" Krzysztofa Kieślowskiego z 1993 r.
 

W dniach 29 sierpnia – 6 września 2009 odbędzie się w Warszawie VI FESTIWAL KULTURY ŻYDOWSKIEJ - WARSZAWA SINGERA. W jego ramach w Iluzjonie zostanie zaprezentowane pasmo pt.  PRZERWANE BIOGRAFIE. OFIARY HOLOCAUSTU W POLSKIM KINIE PRZEDWOJENNYM. W sierpniu pokażemy dwa  filmy: "Człowiek o błękitnej duszy" z 1929 r. w reż. Michała Machwica oraz "Piętro wyżej" r. Leona Trystana z 1938 r. Ponadto we wrześniu m.in. "ABC miłości" r. Michała Waszyńskiego z 1935 r. , "10% dla mnie" Juliusza Gardana z 1932 i "Kłamstwo Krystyny" Henryka Szaro z 1938 r.

 

Więcej informacji na stronie www.fn.org.pl

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones